Prokurator Rejonowy w Ostrzeszowie nadzoruje postępowanie przeciwko 61 letniemu mieszkańcowi jednej z miejscowości w powiecie ostrzeszowskim podejrzanemu zadanie w dniu 21 września 2017 r. ran kłutych w okolice klatki piersiowej 62 latkowi.
Jak wynika ze wstępnych ustaleń w godzinach popołudniowych między mężczyznami, wcześniej spożywającymi alkohol doszło do sporu, w trakcie którego znajdujący się w stanie nietrzeźwości 61 latek, co najmniej kilkukrotnie ugodził pokrzywdzonego nożem, w tym w okolice klatki piersiowej.


Następnie jak ustalono w oparciu o zeznania przesłuchanych na polecenie Prokuratora świadków pokrzywdzony uciekł w kierunku sąsiednich zabudowań, gdzie zwrócił się o wezwanie pomocy medycznej oraz policji.
W związku z odniesionymi obrażeniami, mężczyzna został przewieziony do szpitala w Kaliszu, gdzie wdrożono wobec niego niezbędne dla ochrony życia i zdrowia procedury medyczne.
W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w tym przeprowadzone opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut usiłowania zabójstwa 62 latka.
Mężczyzna przyznał się przed Prokuratorem do zarzucanego mu czynu, jednakże w toku posiedzenia w przedmiocie tymczasowego aresztowania przed Sądem odwołał swoje wcześniejsze wyjaśnienia.
Z uwagi na zagrożenie surową karą i możliwość utrudniania postępowania Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Po zapoznaniu się z argumentacją Prokuratora Sąd uwzględnił wniosek i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Przestępstwo usiłowania zabójstwa ( art. 148§1 k.k.) zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, karą 25 lat pozbawienie wolności,

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim

Maciej Meler