Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko 47 letniemu mieszkańcowi Kalisza oraz 41 letniemu mieszkańcowi jednej z podkaliskich miejscowości podejrzanym o organizację tzw. „piramidy finansowej”.
W toku przeprowadzonego śledztwa przesłuchano ponad 700 osób, zabezpieczono obszerną dokumentacje finansową oraz uzyskano kompleksowe opinie jednej z wiodących instytucji zajmującej się audytem finansowym.


Mężczyznom zarzucono popełnienie 4 przestępstw, w tym doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 63.847.000, zł na szkodę 641 pokrzywdzonych, a także popełnienia przestępstw związanych z prowadzeniem działalności bankowej bez pozwolenia oraz tzw. „ prania brudnych pieniędzy”.   
Działający w okresie pomiędzy 30 września 2012 r. a 19 maja 2016 r., podejrzani opracowali internetową platformę w postaci tzw. „programu partnerskiego”, za pośrednictwem którego zawierali z pokrzywdzonymi tzw. „umowy inwestycji”, w których zobowiązywali się do inwestowania wpłaconych od klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED i deklarowali, wypłatę kwoty wpłaconego kapitału oraz premii w postaci oprocentowania wynoszącego średnio 68% w skali roku.
Pokrzywdzeni inwestowali środki w różnej wysokości od kilku tysięcy do ponad 1.600.000.złotych.
Pozyskane pieniądze podejrzani przeznaczali głównie na własne potrzeby oraz wypłatę rzekomych zysków dla części klientów.
Realizowane wypłaty środków pieniężnych na rzecz pokrzywdzonych pochodziły z wpłat pożyczek udzielanych przez kolejnych uczestników „programu partnerskiego”,
Obaj podejrzani na wniosek Prokuratora zostali tymczasowo aresztowani w maju 2016 r. i do chwili obecnej w/w środek jest wobec nich stosowany.
Na poczet naprawienia szkody został zabezpieczony majątek podejrzanych o łącznej wartości ponad 3.687.000 zł.
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.  
    
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim
                            
Maciej Meler